Jak oszczędzać ciepło

Jak oszczędzać ciepło

Mamy dla Państwa kilka prostych rad, dzięki którym można ograniczyć swoje rachunki. Dzięki nim nawet bez modernizacji systemu grzewczego czy termoizolacji można obniżyć koszty ogrzewania w domu lub mieszkaniu. Ale najpierw trzeba zacząć od zmiany dotychczasowych nawyków dotyczących użytkowania ogrzewania.

Temperatura

Obniżenie temperatury tylko o 1°C pozwala zaoszczędzić ok. 5% ciepła. Optymalna temperatura dla pokoi dziennych to 19-21°C, niemowlaki i osoby starsze preferują temperaturę o 1-2 stopnie wyższą. Dla sypialni, podczas snu 18°C, a dla łazienki 24°C. Reguluj temperaturę za pomocą zaworu termostatycznego tak, aby temperatury w poszczególnych pomieszczeniach dostosować do indywidualnych potrzeb każdego z nas oraz pory dnia. Ma na nie wpływ wiele czynników, np. obecność małego dziecka w domu lub częste wyjazdy domowników. Ważna jest tutaj temperatura w pomieszczeniu, a nie temperatura grzejnika. W okresie nocnym kiedy śpimy, spada zapotrzebowanie na ciepło. W pustym salonie i pokojach możemy zmniejszyć temperaturę o kilka stopni ustawiając zawór termostatyczny na niższe wartości. Gdy wyjeżdżasz nie wyłączaj ogrzewania całkowicie, a jedynie zmniejsz je o kilka stopni. Dzięki temu nie wychłodzisz całkowicie mieszkania i ponowne jego nagrzanie nie pochłonie zbyt wiele energii.

Wentylacja

Odpowiednia wentylacja mieszkania lub domu zapewnia lepsze samopoczucie domowników. Istotne jest jednak, by wietrzyć mieszkanie, nie tracąc przy tym ciepła. 5-10 min. Przed wietrzeniem przykręć kaloryfery. Okna otwieraj szeroko i na krótko, najlepiej ok. 5 min. W czasie wietrzenia zamknij drzwi w wietrzonym pomieszczeniu. Pozostawiając okna uchylone przez cały dzień możesz być pewny, że stracisz dużo ciepła i pieniędzy.

Kaloryfery

Nie zastawiaj kaloryferów! Długie zasłony, zasłonięte meblami grzejniki i zamontowane na grzejnikach suszarki na ręczniki mogą pochłonąć nawet 20 % ciepła! Grzejnik działa w sposób prawidłowy, jeżeli umożliwimy swobodny przepływ powietrza wokół niego. Zastawienie grzejnika meblami powoduje, że oddaje on ciepło do ogrzewanego pomieszczenia w bardzo ograniczonym zakresie, meble zakłócają jego pracę i stanowią przeszkodę dla optymalnego ogrzewania naszych pokoi. Odpowiednia odległość mebli od kaloryfera to 1 metr. Zamontuj ekrany zagrzejnikowe, aby ciepło było emitowane do środka pomieszczenia - dzięki materiałowi izolacyjnemu, który odbija nawet do 90% ciepła, nie będzie ono emitowane na ścianę, przez którą przenika na zewnątrz budynku.

Okna i drzwi wejściowe

Zadbaj o szczelność drzwi i okien - stare i nieszczelne okna są przyczyną znacznej utraty ciepła. Ich wymiana, to jedno z najbardziej efektywnych działań pozwalających na oszczędzanie energii cieplnej. W ten sposób możesz zmniejszyć straty ciepła przez okna nawet o połowę. Warto również zwrócić uwagę na szczelność i stopień izolacji naszych drzwi wejściowych. Jeżeli nie możesz wymienić okien, dobrym rozwiązaniem jest uszczelnienie okien. Korzystne jest również używanie na noc żaluzji, zasłon lub okiennic, które zasłaniając okna, zapobiegają zbędnym utratom ciepła.

Termostatyczne zawory grzejnikowe

Zainstaluj termostatyczne zawory grzejnikowe. Warto pomyśleć o ich zainstalowaniu, gdyż umożliwiają ustawienie odpowiedniego poziomu temperatury w każdym pomieszczeniu, co pozytywnie wpływa na Twój komfort cieplny, a także pozwala na ograniczenie poboru ciepła.